Časté otázky

Umí Audaces komunikovat i s jinými programy nebo zařízeními?

Program audaces umí exportovat data srozumitelná i programům/zařízením jiných výrobců jako Lectra či Investronica. Případně formát DXF pro CAD/CAM systémy. Tato rozšíření se dokupují k základu Apparel jako další moduly, které se integrují do programu.

Jaké datové formáty střihu umí Audaces importovat nebo exportovat?

Audaces Pattern umí importovat:
 • DXF
 • AAMA (dxf, ama, aam, asm, ast) v provedení ASTM, Gerber, Investronica, Ioline vs 4.x, Lectra, Pad System, Polytropon, OptiTex, AutoCad, Assyst, Astor, Romans Cad – DXF R11, DesignConcept, Nissyo, Catia, DXF layers.
 • Plotrový soubor (HPL, PLT, HPG, HPGL, DMP)
 • Lectra (soubor MDL, oděv VET, vzor IBA)
 • Investronica (soubor zip, databáze)
 • Gerber (soubor zip, databáze)
 • Assyst (soubor zip, databáze)
Audaces Pattern umí exportovat:
 • DXF/DXF layers
 • ASTM D6673-01/2001 (Standard, Gerber, Pad System, Parmel, V-stapler)
 • Metafile (emf)
 • Datový soubor XML
 • VET-IBA-ALF file
Audaces Marker umí importovat:
 • ISO pro cutter
 • DXF
 • Plotrový soubor (HPL, PLT, HPG, HPGL, DMP)
 • Shoemaster (dxf, ama, aam, asm, ast)
 • Sipeco (dxf, ama, aam, asm, ast)
Audaces Marker umí exportovat:
 • DXF
 • ISO pro cutter
 • Metafile
 • XML

Zpracování vzoru v Corel Draw a la Burda.

Program Apparel vám umožní export střihu ve formátu DXF do programu Corel Draw.  V něm můžete dále jednotlivé střihy obarvovat, doplňovat o další textové či grafické informace, měnit typ čar, přemísťovat a hnízdit na sebe (podobně jako v časopise Burda). Corel umí i samotný tisk na papír různých rozměrů nebo export do PDF při zachování správných proporcí, vícebarevný tisk a celkově vám uvolní ruce ve volbě možností tisku, protože je to grafický program.

Export do DXF.
Import do Corel Draw.
Editace DXF v Corel Draw
Editace DXF v Corel Draw.

Lze tisknout do PDF?

Program Audaces umí tisknout do PDF jak z Apparelu, tak i z Markeru. Stačí si nainstalovat nějakou PDF tiskárnu, například Bullzip PDF Printer nebo Microsoft Print to PDF.

Audaces umí také rozdělit tisk PDF na jednotlivé listy A4, které lze později vytisknout na kancelářské tiskárně a slepit do velkého formátu. Je nutné upozornit, že takový tisk může být deformován při tisku na konečnou tiskárnu. To není chyba Audacesu, ale je věcí ovladačů a parametrů tiskárny zda dokáže tisknout až do kraje papíru, aby nedocházelo ke změnám velikosti tisku. Pokud chcete mít jistotu, že 100 cm velký vzor bude i po vytištění na papír mít opět 100 cm, používejte kalibrovaný plotter.

Lze tisknout na jiný plotr než Audaces Jet Lux?

Ano, lze tisknout i na plotry jiných značek, které umí podporované jazyky, zejména pak HPGL/2. Případně lze dojednat u výrobce doprogramování podpory dalších plotrů. Avšak plotter Audaces Jet Lux vám nabídne výborný komfort, velkou šířku tisku, rychlost a ekonomiku provozu za bezkonkurenční cenu. Pokud netoužíte po experimentech, doporučujeme držet se otestovaného firemního řešení.

Je možné pomocí Apparelu vyrábět obkreslovací šablony z tvrdého materiálu pro ruční polohování?

Řešení Audaces počítá s tiskem nejen na role nažehlovacího papíru, ale podporuje také výrobu plastových nebo kartonových šablon. Právě pro tento účel jsme vyvinuli vlastní řezací plošný plotter TEXI MP 210×100.

Umí program Apparel stupňovat vzory na šířku i výšku?

Ano, program umí stupňovat vzory ve dvou režimech. Základní stupňování umožňuje konfekční stupňování například v řadě S-M-L-XL-XXL, kdy se stupňuje nejen šířka ale i výška dohromady. Případně je možné přepnout na pokročilý režim, kdy si nastavíte zvlášť změny vzoru pro výšku (například 3 velikosti) a zvlášť vzory pro šířku (například 5 velikostí). Výsledkem je připravený oděv v 15 různých velikostech za velice krátkou dobu.

Jaké cuttery jsou podporovány?

Audaces umí s modulem Export ISO generovat TXT soubory pro cuttery Audaces i jiných značek (Takatori, Gerber, Bullmer,…)

Má Audaces databázi střihů s automatickým stupňováním?

Nechceme jít cestou hobby programů, kde jsou předdefinované střihy, ale zaměřuje se na zákazníky, kteří chtějí vytvářet vlastní kolekce a nechtějí být omezeni nevýhodami stupňování matematickými vzorci a stupňovacími tabulkami.

DB střihů je dobrá pro lidi, kteří nemají koncepci pro svůj sortiment a spokojí se i s výsledkem, který nebude dostatečně reprezentativní.

Avšak pro ty, kteří si pořídí Audaces 360 máme v rámci členství Audaces CLUB Premium připraveno každý měsíc 10 nových střihů pro inspiraci.

Má Audaces předdefinované tabulky stupňování?

Audaces nechce jít cestou hobby CADů a vytvářet omezení plynoucí ze stupňovacích tabulek striktně svázaných se zakoupenou databází střihů, neboť nedovolí dělat výjimky. Tyto tabulky by u vašich střihů stejně nemohly fungovat bez naprogramování vzorců pro váš střih.

Je složité upravit střih pro silné lidi?

Audaces vám dovolí dát více záševků pro lepší vytvarování pomocí k tomu vyvinutých nástrojů než hobby CAD.

Pro koho je Audaces určený?

Audaces není určený pro začátečníky. Audaces je vhodný pro firmy, které chtějí budovat vlastní kolekci. V Audacesu nenajdete databázi předem definovaných střihů. Audaces předpokládá, že uživatel bude zkušený konstruktér střihů, který bude vytvářet vlastní kolekci. Audaces splní jakékoli přání zákazníků, kteří požadují specifické střihy.

Lze Audaces nainstalovat na Apple?

Audaces nepodporuje iOS. Nicméně Audaces lze nainstalovat na Apple pokud na něm používáte operační systém Windows. Windows musí být nainstalovaný přímo na HW počítače. Virtualizované operační systémy podporovány nejsou.